Контакт

Как малки и средни фирми могат да се развиват с обществени поръчки

 

Знаете ли, че 70% от обществените поръчки в България се печелят от малки и средни предприятия? 20% от печелившите са дори микропредприятия. Можете и Вие да бъдете сред тях!

Нормално е, че малка фирма няма възможност да подаде оферта за поръчка на стойност 300 млн. евро за изграждане на магистрала, за нов лъч на метрото в София или построяване на нов стадион. Но докато слушаме по новините за тези големи проекти, договорите с държавните институции започват от нещо съвсем дребно като козметичен ремонт на местното читалище за 7000 лв. Очевидно е, че не говорим за открита процедура със срок за подаване на оферти 30 дни, но точно това е важното.

Обществени поръчки се обявяват за всякакви нива на бюджети, някои със съвсем опростени правила и разнообразни изисквания за участие. Можете да намерите различни възможности според Вашия капацитет.

Вижте няколко възможности, които Ви предлагаме, ако сте микро, малка или средна фирма:

Събиране на оферти с обява = поръчки на ниска стойност.

Според ЗОП, обществените поръчки на стойност от 50 000 до 270 000 лв за строителство и от 30 000 до 70 000 лв за доставки и услуги, трябва да се публикуват в официалната система ЦАИС-ЕОП. Те са с по-кратки срокове за участие, но и процедурата е опростена, а изискванията към изпълнителите не са толкова високи. Ние можем да настроим профила на търсене така, че да получавате само такива обявления. Освен това, поръчки под 50 000 лв за строителство и 30 000 за доставки или услуги, се публикуват само на интернет сайтовете на възложителите. Нашата търсачка открива и тези обяви и Вие ще ги получавате, ако се абонирате при нас. 


Участие само в отделни обособени позиции.

От 2016 година според разпоредбите на ЕС, обществените поръчки трябва да се разделят на обособени позиции, винаги когато това е икономически и технически целесъобразно – именно защото този подход дава повече възможности за достъп и на повече и по-малки участници в тях. Можем да подготвим за Вас два отделни профила на търсене – един само за малки поръчки и втори само за поръчки, които са разделени на обосоени позиции, в които Вие можете да участвате. Така само за секунди можете да прецените, дали да кандидатствате или не.


Как да станете подизпълнител?

Ние изпращаме не само информация за новооткрити процедури, но също така и резултати от вече приключени процедури, където можете да видите имената и контакти на печелившите фирми. Можем отново да правим това през два отделни профила на търсене – един, през който да получавате само нови обявления, и втори - само за вече възложените поръчки. По този начин можете да се свързвате с печелившите фирми и да предложите услугите си като подизпълнител – може би за конкретната процедура ще е вече късно, но ще установите контакти за следваща такава! По същия начин можете да се свържете и с фирмите, които са подали оферта и да им предложите партньорство за техните бъдещи участия.
 
Ние в tender-service.bg, можем да филтрираме обявленията по:
  • Бюджет (само малки или големи поръчки).
  • По тип процедура (открита, публично състезание или събиране на оферти с обява, малък конкурс).
  • По тип възложител (Министерство, община, болница, училище, частно предприятие и др.)
  • По регион – само град или област, който Ви интересува.

Как да презентирате фирмата си пред възложителите, за да ви канят на директни преговори?

Голям брой обявления се възлагат при пряко договаряне и е важно да сте в полезрението на възложителите. Обикновено те канят 1-3 фирми за оферта и избират да работят с едната от тях. Използвайте същия подход като в частния бизнес – свържете се с възложителите, които Ви интересуват, презентирайте работата си и покажете с какво можете да им бъдете полезни. В първата част – идентифициране на потенциални възложители и техните контакти – ние можем да Ви бъдем полезни. Можем да Ви изпратим информацията за поръчките във Вашия регион и сектор, както и данни с кого да се свържете. Можем да селектираме преките договаряния през последната година и да видите кои фирми са били поканени.
 

Могат ли малките фирми да бъдат успешни в сферата на обществените поръчки и как?

Казаното дотук показва, че малките и средни фирми могат да участват в обществени поръчки. Но как да подготвите успешна оферта?

1. Не всички поръчки са с критерий за оценка „най-ниска цена“.
Цените, които предлагат големите фирми, са обикновено недостижими за малките фирми, поради несравнимите обороти и обеми. Но все пак много от поръчките вече се оценяват и по качествени критерии като гаранционни срокове, поддръжка, качество на суровини и материали и др.

2. Опростяването на процедурите окуражава и малките участници да подават оферти.
Новите електронни системи във всички държави спестяват голяма част от работата по една обществена поръчка и минимизират рисковете от грешки. Дори напротив - софтуерът автоматично насочва към корекции и подава сигнал при риск от потенциално отстраняване. Част от информацията може да се попълни еднократно и да се използва занапред (данните в ЕЕДОП, например). Ние често провеждаме обучения за начинаещи, както и правим индивидуални консултации при подготовка на първата Ви поръчка - убедени сме, че всеки може да се научи.

3. Сигурни плащания от държавните възложители.
Малките и средни бизнеси безспорно са по-зависими от бързината при разплащанията, защото не разполагат с ресурс, който да инвестират дългосрочно. За радост, публичния сектор в България функционира в много по-кратки срокове на разплащане, в сравнение с частния такъв – обичайно до 30 дни след издаване на фактура, докато при частните компании все по-често преобладават сроковете от 45 до 60 дни за междуфирмени разплащания. Опцията за авансово плащане на част от сумите, също помага за по-голяма сигурност на изпълнителя.

Потърсете ни за индивидуална консултация как да започнете: обществените поръчки са добра възможност за осигуряване на допълнителни приходи.
office@tender-service.bg
0879 537 577, 0894 649 501

 

tender-service.bg не носи отговорност за съдържанието на външни страници.