Нашите права по ЗОП и как да ги отстояваме
Нашият проект по програма "Добро управление на местно ниво" на ФАБ през 2021 ни помогна да натрупаме много знания и опит и да се срещнем с реалните проблеми на бизнеса в публичния сектор. Подкрепата за Тендър Сървис БГ ЕООД е осигурена от Фондация „Америка за България“.
Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на Тендър Сървис БГ ЕООД и не отразяват непременно вижданията на Фондация „Америка за България“ или нейните партньори. |
През миналата година проведохме 22 обучения за фирми, които участват или имат желание да започнат да участват в обществени поръчки, представители на малкия и среден местен бизнес.
Специално за строителството, не е изненада, че само 10% от строителните фирми в България, участват в обществени поръчки. Останалите откровено споделят, че участват в „мръсен бизнес“, само когато нямат достатъчно частна работа, защото е „много трудно да пробиеш“ и „условията са непривлекателни“.
Защо се получава така и какво можем да направим, за да го променим?
През 2021, в България бяха обявени 3458 нови поръчки за строителство. |
Казусите, пред които се изправяме и проблемите, които очертахме в поредицата от статии тук със сигурност не изчерпват всичко, което засяга малкия и среден бизнес в България по отношение на разходването и усвояването на публичните средства, но ние ще продължим да работим в тази посока.
През изминалата година се постарахме да чуем всички гледни точки – водихме разговори, както с представители на фирми, които активно участват в ОП, така и с такива, които нямат опит, но имат желание да го развият. Разговаряхме и с възложители, специалисти по ЗОП, представители на браншовите организации, журналисти и активни граждани от населените места, които посетихме.
Да обобщим какво научихме:
- В България функционира един добър и професионално подготвен Закон за обществените поръчки.
- Вече две години успешно работи новият Регистър на обществените поръчки и електронната форма за прозрачно подаване и оценка на оферти ЦАИС ЕОП.
- Управляващите през последната година имаха волята да инициират промени в процесите и да поставят пред обществото проблемите, свързани с разходването на средствата на данъкоплатците.
- Медиите също обърнаха сериозно внимание и подходиха професионално – с показването на конкретни казуси, с желание за съвемстна работа с консултанти – специалисти по темата ЗОП, за да представят сериозно проблемите.
Знаем, че съществуват множество възможности за корупционни практики - волно или неволно, за недобросъвестно и не в интерес на обществото ни разходване на публичните средства. Но знаем също, че "корупцията" не е универсалното извинение и оправдание - можем да направим много.
Можем да направим много, защото имаме такива права. Това зависи единствено от нас като активни граждани и професионалисти, които искат да развият или - в ситуация на криза - да запазят бизнеса си. Обществените поръчки са сферата, в която една малка или средна фирма може да намери възможности за растеж и да осигури повече работни места в населеното място, като така допринесе и за развитието на цялата местна общност.
Разбира се, можем да направим много, само ако искаме. Необходимо ни е желание и време – останалото винаги може да се случи. Бъдете активни, търсещи и непримирими.
- чл. 33 от ЗОП: Задаването на въпроси към възложителите е изключително лесно по отношение на самата процедура. Задавайте въпроси, защото възложителят е длъжен да Ви отговори, а когато отдели време да дава разяснения по една поръчка, ще се замисли как да формулира изискванията си при следващата.
- чл.100 от ЗОП: Инициирайте промени, когато знаете, че документацията не е издържана и ощетява бизнеса. Търсете активно информация и я използвайте във Ваш интерес. Разговаряйте и се обединявайте с Вашите окнкуренти – заедно можете да постигнете повече.
- Ако не знаете как да реагирате при конкретен казус, потърсете помощ от професионалисти – има организации, които предлагат такава подкрепа. Голяма част от Вас са и членове на браншови организации, които са длъжни да защитават Вашите права и да Ви съдействат – сигнализирайте ги и искайте от тях подкрепа.
tender-service.bg не носи отговорност за съдържанието на външни страници.