Контакт

Предстоящи промени в ЗОП

В близките дни ще бъдат обявени предложения за промени в Закона за обществените поръчки, подготвени от Министерство на финансите, АОП, АДФИ и ИА "Одит на средствата" - това обяви зам.министърът на финансите, г-н Андрей Цеков на кръгла маса, организирана от Камара на строителите в България. Екипът на Тендър Сървис с радост взе участие в събитието на 25.05.22 г.

Какви ще са промените в новия Закон за изменение и допълнение (ЗИД) на ЗОП? 
Подробно тук в статията на в-к Строител

1. Промени в текстове,  свързани с неправилно транспонирани европейски директиви - за насърчаване използването на "зелени" транспортни средства.

2. Промени относно изключения за някои случаи на възлагане на строителство и услуги извън реда на ЗОП (като изграждане на гранични огради напр.), които обаче противоречат на европейското законодателство и ще бъдат премахнати.

3. Въвеждане на текстове за изискване частните болници, които ползват обществен ресурс (напр. чрез плащания от Националната здравна каса), също да бъдат обявени за възложители по ЗОП.

4. По-стриктно регламентиране на режима на инхаус възлагане - вътрешното възлагане не може да бъде забранено, но предложението е да се забрани напълно превъзлагането към трети страни и изпълнителят да декларира, че може да изпълни изцяло поръчката със собствен ресурс. Предвижда се въвеждането на санкция при нарушение, както и задължение на възложителите да публикуват на всяко тримесечие извършените плащания по сключени вътрешни договори, вкл. и авансовите такива.

5. Удължаване на сроковете за подаване на оферти от 30 на 35 дни в случаите, когато е предвиден оглед на обекта, преди изготвяне на оферта.

6. Отпадане на изискването да се оценява "начинът на изпълнение на поръчката" в случаите, когато методиката за оценка е съотношение на цена/качество. "Това на практика означава отпадане на дългите текстови технически предложения, в които виждаме 140 стр. описание на кошче за боклук", каза мин. Цеков.

7. Редакция на текстовете при "договаряне без обявление" с цел ограничаването на използването на този метод като средство за заобикаляне на закона - предвижда се мотивация на възложителя защо поканената на преговори фирма се счита за единствената, която може да изпълни поръчката.

8. Промяна в чл.107, ал.2, така че участниците да не могат да бъдат отстранявани при формални несъответствия с изискванията на възложителя, т.е. при технически грешки в офертата.

9. Въвеждане на обезпечаване на авансовите плащания, които в момента не са обезпечени - с банкова гаранция или застраховка.

10. Увеличаване размера на гаранцията за изпълнение от 5 на 10%.

11. Увеличаване на застрахователната сума до размера на покриване на аванса или плащането - в случаите, когато изпълнителят гарантира със застраховатена полица.

12.  В случаите, когато договор с изпълнител е сключен подусловие за неосигурено финансиране, гаранцията за изпълнение да се внася не при подписване на договора, а при потвърждение на финансирането от страна на възложителя.

13. Разработка на стандартизирани договори, които да обслужват инвестиционния процес - чл. 231.

14. Промени във външния контрол, който осъществява АОП - предвижда се предварителен контрол на всички поръчки над 5 млн. лв, които са около 70% от всички поръчки за строителство.

15. Предявяване на искове при неправомерно сключени договори, при които са заобиколени правилата на ЗОП - срокът за подобни искове да се увеличи от 1 на 3 години.

16. Клауза за индексиране на сключени и предстоящи договори за строителство, според методиката, предложена от КСБ - в размер до 15%, по желание и когато възложителят има възможност да осигури допълнително финансиране. 

Предложението за промяна в ЗОП за индексиране на договорите за строителство е вече факт:

https://www.parliament.bg/bills/47/47-254-01-53.pdf

На 13.05. група депутати внесоха в Парламента предложение за промени в ЗОП, които да позволят индексиране на настоящи договори за строителство, по които са отчетени и приети от възложителя дейности след 30.06.2021 г. 

Основните точки в предложените законови промени са:

- Индексация по договорите за строителство за дейности, изпълнени след 30.06.2021 или предстоящи.
- Максимален допустим размер на индексацията е 15%
- Строителните дейности, по които се индексират цените, са разделени на 6 групи, съобразно различна тежест на строителните материали, вложени в тях.
- Точната формула за изчислване на индексацията е разписана в методиката в ПП на ЗОП.

Очакваме развитие по тази така наболяла и важна за нашите клиенти тема! 

Прочетете още по темата тук: 
в-к Строител
сп. ЗОП Плюс

 

tender-service.bg не носи отговорност за съдържанието на външни страници.