Контакт

За какво харчат парите си малките общини в България?

За какво харчат парите си малките общини в България?

Изследване на строителните поръчки, с възложител общината в последните 2 години. Анализ на 54 малки и средни общини в цяла България.

Договорите с публични възложители са добра възможност за развитие на малките фирми, особено в кризисни времена, когато частният сектор е затруднен. Основна стъпка към повишаване на квалификацията на участниците в обществени поръчки, е доброто познаване на пазара: какви поръчки обявяват общините, какви дейности се търсят, какви са обичайните изисквания на възложителите към кандидат-изпълнителите и какво е нивото на конкуренцията за местните общински строителни дейности.

В рамките на нашия проект с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“ за насърчаване на малкия бизнес за успешно участие в обществени поръчки, разработихме мащабно изследване на строителните поръчки, възлагани от 54 малки и средни общини в България. 
 

Разгледахме обществените поръчки, проведени от общините, от гледна точка на възможностите, които дават те за развитие на местния бизнес.

Какво търсихме?

  • Какви строителни дейности са възложили общините за една календарна година.
  • Има ли разнообразни активности, които общината финансира или бюджета приоритетно се насочва само в еднотипни дейности. Разпределението на общинските бюджети по дейности се прави по предложение на кмета и общинските съветници.
  • На каква стойност са възложените през годината договори. (*Документ тип обявление за възложена поръчка означава, че договора с избрания изпълнител е вече подписан. Но е възможно след възлагането да има обжалване, прекратяване на процедурата и/или договора да не се изпълни в този вид).
  • Какво е нивото на конкуренцията - какви фирми участват, местни (от съответната област) и/или от други градове, колко оферти се подават средно; печелившите едни и същи фирми ли са или има разнообразие от изпълнители.
  • Остават ли невъзложени поръчки и поради каква причина.

И ето какво открихме:

  • 42% от бюджетите за строителство на средните и малки общини, включени в изследването, са изразходвани за ремонти на пътища. Жалкото е, че тези дейности не са за изграждане на нова инфраструктура, а само за закърпване на дупки, и инвестициите се повтарят всяка година.
  • 26% от бюджетите отиват за финансиране на ВиК дейности – реконструкция и подмяна на водопроводи, отново ремонтни дейности.
  • За изграждане на нови пътища или нови сгради (общински) – е инвестиран минимален дял от бюджетите – съответно 4% и 2%, които най-често са благодарение на европейско финансиране по приоритетни програми.
  • За ремонти на общински сгради (дейности по поддръжка на кметства, читалища, пенсионерски клубове, училища, детски градини, болници) се изразходват средно 9% от бюджетите на общините. Много често малките общини не разполагат с никакви средства по това перо.
  • Още по-малък дял от 7% получава сектор благоустрояване на градската среда – в това перо са включени ремонти/изграждане на паркове, междублокови пространства, изграждане на спортни и детски площадки, фитнес на открито. В много редки случаи се среща ремонт на стадион или спортни зали.
  • В сектор "депо за отпадъци" дейностите най-често са отново с европейски средства по Оперативна програма “Околна среда 2014-2020” и включват основно рекултивация и закриване на депо, сметище, изграждане на инсталация за разделно събиране на отпадъци, в редки случаи - пречиствателна станция за отпадни води: средно 6% от инвестициите на общините.
  • На последно място с дял от около 2% се подреждат дейностите по укрепвания на свлачища, речни корита, изграждане и ремонти на подпорни стени. Това са най-често аварийни ремонти, в които общините инвестират.

 

Изтеглете цялото изследване тук (част#1 и част#2) и ни пишете с Вашите въпроси!

С финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“ започваме организирането на 20 практически обучения на в малки и средни общини, избрани в цяла България, за фирми които желаят да участват в обществените поръчки, обявени от общината в техния град през 2021. Обученията са насочени основно към строителни фирми (но не само) и ще бъдат безплатни за участниците.

Вижте още:
Дата и място на планираните локални обучения за местния бизнес тук;
Програма на обученията– ще се проведат в 2 дни по 4 часа дневно;
Запишете за участие – съвсем безплатно за Вас! – на office@tender-service.bg и 0894 649 501.

AFB-foundation

Подкрепата за Тендър Сървис БГ ЕООД е осигурена от Фондация „Америка за България“. Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на Тендър Сървис БГ ЕООД и не отразяват непременно вижданията на Фондация  "Америка за България“ или нейните партньори.  


tender-service.bg не носи отговорност за съдържанието на външни страници.