Твърде високи изисквания към изпълнителя
"Поръчка за 20 хиляди, а изисквания като за 20 милиона". |
Много често малки фирми се оплакват, че дори при поръчки за много ниски бюджети и малък обем на дейностите, изискванията за квалификация, екип, сертификати, предишен опит, които трябва да притежава изпълнителя, са изключително завишени. Това води често до отказ от участие изобщо, или до ситуция, в която има само една подадена оферта и поръчката се възлага на единствения кандидат.
Как би трябвало да бъде?
ЗОП дава правото на възложителя да изисква всякакви професионални сертификати, каквито той прецени за удачни. Преценката какви изисквания да посочи и какви критерии за подбор да постави е негова и трябва да е съобразена със сложността и вида на поръчката. При малки СМР не е задължително да се изискват сертификати, но законът позволява на възложителя да ги изисква, ако прецени. Правилният подход е възложителят да съобразява сложността на заданието и да намалява/увеличава изискванията си реципрочно, т.е. да спазва принципа на пропорционалност в ЗОП.Каква е реалността?
ISO сертификатите - новата тенденция в изискванията на възложителите (според https://vestnikstroitel.bg):
- БДС ЕN ІЅО 9001 – Системи за управление на качеството – изискван е в 43,5% от сключените през 2021 договори;
- БДС ЕN ІЅО 14001 – Системи за управление на околната среда – 30,7%;
- BS ОHЅAЅ 18001 – Системи за управление на здравето и безопасността (до 2018 г.) – 4%;
- БДС ІЅО 45001 – Новият междyнаpоден cтандаpт за Системи за управление на здравето и безопасността (след 2018 г.) – 1,2%;
- БДС ЕN ІЅО 27001 – Системи за управление на сигурността на информацията – 0,1%;
- БДС ЕN ІЅО/IEC 17020 – Оценяване на съответствието. Изисквания за дейността на различни видове органи, извършващи контрол – 1,1%;
- БДС ЕN ІЅО/IEC 17025 – Oбщи изисквания за компетентността на лаборатории за изпитване и калибриране – не е изиcкван;
- БДС ЕN ІЅО 9606-1 – Определя изискванията за квалификация, изпитвания на заварчици за заварявания на стомани – 0,1%;
Какво можем да направим?
ЗОП дава правото на заинтересованите страни да поискат промяна на условията на обществената поръчка след нейното обявяване – чл.100 – право, което много рядко се използва. Това, което можем да правим, е да връщаме коментари на възложителя, да дефинираме слабостите в документацията, да посочваме грешките. Не е възможно да формулираме по принцип какво не е наред със завишените изисквания, без да съотнесем към конкретна поръчка. Ние много често апелираме към участниците да използват правата, които им дава ЗОП, вижте ги отново тук.tender-service.bg не носи отговорност за съдържанието на външни страници.