Жалба пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) по дадена обществена поръчка
Жалба пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) по дадена обществена поръчка?
Това е процедура, при която се дава възможност на всяко заинтересовано лице/заинтересован кандидат или участник - в обществена поръчка, да обжалва, защото счита, че:
- са заложени незаконосъобразни изисквания/условия на обществената поръчка, с които се нарушават неговите законни правата и интереси,
- се възпрепятства достъпа или участието му в обществена поръчка,
- изборът на изпълнител е незаконосъобразен.
Но!
Не всяка обществена поръчка обаче подлежи на обжалване пред КЗК. Обществените поръчки, които не подлежат на обжалване, са тези:
- които се възлагат по реда на събиране на оферти с обява/покана до определени лица,
- които се възлагат директно.
Какво може да се обжалва пред КЗК?
- актове/решения на Възложителя, издадени в хода на самата процедура – от обявяването ? до сключване на договор за възлагане. Тези актове се обжалват само по отношение на тяхната законосъобразност, не и по отношение на целесъобразността.
- всяко действие или бездействие на възложителя, с което се възпрепятства достъпът до участие в обществената поръчка или самото участие на лицата в процедурата.
Срок за обжалване?
Срокът е 10 календарни дни от настъпване на съответното обстоятелство по чл. 197 от ЗОП.
Процедура по обжалване пред КЗК?
1. Жалбата се подава пред КЗК с копие до Възложителя.
2. Да се посочат подробно възраженията и основанията, както и исканията, защото няма възможност това да се направи на по-късен етап.
3. КЗК прави проучване на преписката.
4. След получаване на съобщение за приключване на проучването, има възможност в тридневен срок за запознаване с доказателствата, събрани по преписката. Краен срок, в за представяне на доказателства от страните, е в деня предхождащ заседанието за разглеждане на жалбата.
5. Открито заседание на Комисията, на което страните се призовават. Законът позволява и е препоръчително ползването на адвокатска защита, от адвокат специалист в областта на обществените поръчки, който е запознат със спецификите в производството по обжалване на обществените поръчки пред КЗК.
6. Решение на КЗК. Комисията се произнася по жалбата в едномесечен срок от образуване на производството за процедурите, които са с прогнозна стойност по чл. 20, ал. 1 от ЗОП и в 15-дневен срок за останалите процедури.
Но!
Решението на КЗК не е окончателно и подлежи на обжалване пред Върховния административен съд (ВАС). По отношение на въпросите, които могат да възникнат и не са уредени в ЗОП, се прилагат превилата на обжалване на индивидуалните административни актове по Административнопроцесуалния кодекс.
Повече информация на: http://integra-group.eu/OP%20news%205%20IG%202019.html
tender-service.bg не носи отговорност за съдържанието на външни страници.